Na rynku jest wiele modeli wyposażonych w różne funkcje i parametry techniczne. W tym artykule znajdą Państwo praktyczne informacje na co zwrócić uwagę przed zakupem odsysacza tak by stał się on efektywnym narzędziem pracy.

NTools VC 36EP

Pojemność zbiornika: 36 L
Waga: 9,3 kg
Moc: 1200 W
(max 2000 W)
Wydajność ssania: 240 m/bar
Przepływ powietrza: 55 l/s
Powierzchnia filtra: 0,45 m²
Wymiar węża: 5 m/wąż 2w1

Po pierwsze zdrowie

Kiedy uświadomimy sobie ile czasu spędzamy w pracy, to naturalnym wyda nam się troska o zachowanie panujących tam standardów ochrony zdrowia. W warsztacie lakierniczym podstawowym wyzwaniem jest zapewnienie niskiego zapylenia powietrza. Rozwiązaniem jest stosowanie odsysaczy. Zawsze powinniśmy posługiwać się odkurzaczem sprawdzonym, dopuszczonym do danego rodzaju zastosowań, w odpowiedniej klasie filtracji.

Zgodnie z normą EN 60335-2-69 wyróżniamy 3 klasy pyłów (L, M, H):

  • L (Low) – pyły nie mniejsze niż 1mg/m³
  • M (Medium) – pyły nie mniejsze niż 0,1mg/m³
  • H (High) – pyły mniejsze niż 0,1mg/m³

W interesującej nas branży lakierniczo-blacharskiej najczęściej spotykanym pyłem jest ten w klasie L, charakterystyczny również dla branży stolarskiej oraz remontowo budowlanej. Pyły z klasy M, występują głównie przy obróbce betonu, kamienia, tynku, a pyły z klasy H są to już różnego rodzaju zanieczyszczenia (azbest, wata szklana) zawierające substancje rakotwórcze oraz chorobotwórcze.

System szlifierski NTools gwarantuje wydajne szlifowanie przy maksymalnym odsysaniu pyłów. Dzięki systemowi otworów zastosowanych w tarczy i połączeniu szlifierki z odsysaczem, praktycznie 97% pyłu jest odsysane z powierzchni, co zapewnia wysoką wydajność szlifownia i najwyższą jakość powierzchni.

Po drugie funkcjonalność

Kolejnym aspektem, który decyduje o wyborze odpowiedniego urządzenia są korzyści w postaci oszczędności w materiałach eksploatacyjnych i czasie pracy.

Dobrze dobrany odsysacz będzie się charakteryzował:

  • wysoką wydajnością odsysania podczas obróbki powierzchni nawet w odległości do 8m od odsysacza,
  • możliwością podłączenia sprężonego powietrza oraz prądu stałego wraz z układem automatycznego włączania i wyłączania szlifierek,
  • wyposażeniem w wąż antystatyczny, który zapobiega gromadzeniu się ładunków elektrycznych a tym samym przeciwdziała wyładowaniom elektrostatycznym i osadzaniu się zanieczyszczeń w wężu,
  • mobilnością dzięki trwałym i dużym kółkom, długiemu kablowi zasilającemu (np. 10m) oraz 5m wężowi odsysającemu,
  • możliwością użycia go jako odkurzacz warsztatowy, samochodowy (dodatkowe akcesoria do odkurzania jak wąż i ssawki).

Tak dobrany i skonfigurowany odsysacz zapewni nam dłuższą pracę materiałów ściernych, oraz większą kulturę pracy w strefie szlifierskiej wraz z lepszą ochroną zdrowia osób tam pracujących.

Tekst: Damian Jakubiak