Polerowanie to żmudny proces, który w przypadku całej karoserii może trwać 1 dzień. Odpowiednio przeprowadzony pozwoli usunąć rysy i zmatowienia – przywrócić błysk lakieru.

Bohaterem tego wydania Akademii NTools jest polerka NTools RP 180E, której pozwolimy zabłysnąć w procesie usuwania rysy. Na tym przykładzie pokażemy również działanie nowego – kompletnego systemu polerskiego APP Quartz.  System został stworzony do usuwania zarówno głębokich rys oraz delikatnych zarysowań. Produkty z tej linii zapewniają doskonałe wykończenie i trwały połysk.

APP Quartz to kompletny system polerski  dedykowany do profesjonalnych zastosowań w salonach auto detailingowych oraz warsztatach lakierniczych.

Na linię polerską APP Quartz składają się:

  • Pasta polerska gruboziarnista APP QUARTZ Q801.
    Pasta przeznaczona jest do szybkiego usuwania: grubych rys, „skórki pomarańczy”, pozostałości po wtrąceniach i zaciekach, rys po papierze ściernym 1200 i 1500.
  • Pasta polerska multifunkcyjna APP QUARTZ Q802.
    Pasta przeznaczona do usuwania zmatowień i delikatnych rys powstałych na karoserii pojazdów oraz hologramy powstałe na powierzchni, równocześnie przywraca trwały i wysoki połysk.
  • Gąbki  polerskie APP QUARTZ Q804 i Q805 to nowoczesne pady polerskie charakteryzujące się zwiększoną twardością pianki. Posiadają nacięcia na powierzchni roboczej, które poprawiają równomierne  rozprowadzenie pasty, wzmacniają zdolność usuwania rys  oraz centralny otwór chłodzący.
  • Wosk Carnauba APP QUARTZ Q803 jest wysokiej klasy twardym woskiem zabezpieczającym karoserię pojazdu po polerowaniu. Nadaje wysoki połysk i efekt lustra na wypolerowanej powierzchni. Zabezpiecza lakier i połysk przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. W przypadku naniesienia wosku na tworzywa sztuczne nie pozostawia białego śladu. 
  • Ściereczka polerska APP QUARTZ Q806 jest specjalistyczną ściereczką wykonaną z bardzo miękkich i gęsto osadzonych mikrowłókien. Przeznaczona jest do ostatecznego polerowania lakieru, usuwania resztek past polerskich oraz wosków.

PROCES POLEROWANIA PRZY UŻYCIU POLERKI NTools RP 180E

1

Przed rozpoczęciem pracy dokładnie oglądamy stan lakieru oraz głębokość rys (do polerowania nadają się rysy, które nie sięgają do bazowej warstwy lakieru), mierzymy również grubość powłoki lakierniczej. Polerowanie auta polega na usunięciu części lakieru, dlatego trzeba na każdym etapie kontrolować jego grubość.

2

Następnie należy dokładnie umyć i oczyścić powierzchnię z zanieczyszczeń, które w trakcie polerowania mogą uszkodzić lakier (szczególną uwagę należy zwrócić na nadkola i progi, gdzie często osadza się  smoła oraz pył z klocków hamulcowych).

3

Nanosimy pastę APP QUARTZ Q802 na gąbkę i rozprowadzamy na całej powierzchni.

4

Rozpoczynamy polerowanie. Warto pamiętać, że zaczynamy od wyższych obrotów, by z czasem na etapie wykańczania przejść do niższych obrotów.  Dzięki temu uzyskamy większy połysk i zapobiegniemy powstawaniu hologramów. Przecieramy powierzchnię ściereczką z mikrofibry i sprawdzamy czy rysa została usunięta.

5

Jeśli rysa została zlikwidowana to nanosimy niewielką ilość wosku APP QUARTZ Q803 na wypolerowaną powierzchnię. Czekamy do wyschnięcia.

6

Powierzchnię należy wypolerować maszynowo lub ręcznie przy użyciu ściereczki z mikrofibry APP QUARTZ Q806.

7

Efekt? Idealnie wypolerowana i perfekcyjnie nabłyszczona powierzchnia.

Tekst: Piotr Stępak